Fizjoterapeuci, jako osoby wspomagające kolarzy kojarzą nam się przede wszystkim, z członkami ekip biorących udział w dużych widowiskach typu Tour de France, Giro d’Italia czy też Tour de Pologne. Tam, przy setkach kilometrów pokonywanych codziennie przez zawodników, łatwo o nadwyrężenia stawów, a także kontuzje. Sztaby lekarzy
i fizjoterapeutów czuwają nad jak najlepszą formą kolarzy na następnych etapach wyścigów. Czy to jednak oznacza, że „amatorzy”, którzy pokonują czasem także kilkaset kilometrów dziennie mają odłożyć na bok sferę zdrowia w trakcie swoich długich treningów i krótkich wycieczek? Zdecydowanie nie!
Organizując aktywność sportową na własną rękę, kiedy nie czuwa nad nami ekipa specjalistów, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na nasze możliwości zdrowotne i bezpieczeństwo w tym zakresie. Uprawiając sport, a jazdę na rowerze jesteśmy szczególnie narażeni na przeciążenia kolan, dolnej części kręgosłupa, karku a nawet barków i nadgarstków. Rozpoczynając swoją przygodę z rowerem warto odwiedzić gabinet fizjoterapeuty, który odpowie nam na pytanie, na ile możemy sobie pozwolić, jeśli chodzi o jazdę na rowerze. Aby nie zrobić sobie krzywdy i nie zniechęcić się do rowerowych wojaży należy także dobrać odpowiedni „dwukołowiec”. Źle dobrany sprzęt – np. rozmiar ramy nieodpowiedni do wzrostu lub rower dobrany na zasadzie aktualnej mody może mieć bardzo negatywne skutki. Fizjoterapeuta pomoże nam właśnie z doborem sprzętu, nie kierując się przy tym zyskiem – przecież u niego nie zrobimy zakupów.
Kiedy już zaczniemy pokonywać swoje kilometry może nam się przytrafić kontuzja, wyjść na jaw ukryty problem lub po długich trasach trzeba będzie się zregenerować. Jeśli będziemy regularnie odwiedzać fizjoterapeutę – przynajmniej raz na pół roku, to ewentualne zwyrodnienia, o których nie mieliśmy pojęcia będzie można wychwycić wcześniej i zapobiec konsekwencjom ich wystąpienia – często bez skalpela.
Z gabinetu fizjoterapeuty możemy wynieść informacje o prawidłowej rozgrzewce, planowaniu ćwiczeń poprawiających kondycję, a sam specjalista w przypadku urazu pomoże wrócić nam do uprawiania kolarstwa. Wszystkie te plany ćwiczeń będą dopasowane indywidualnie do naszego wieku, płci i możliwości fizycznych, co jest dużą zaletą w stosunku do powszechnie dostępnych planów ćwiczeń i programów „dla każdego”. Trzymaj zdrowie w swoich rękach, znajdź swojego fizjoterapeutę i zacznij swoją przygodę z kolarstwem.