Przyczyn migreny może być wiele, od przewlekłego stresu, przez brak snu, aż po nieprawidłową dietę. Co w przypadku tej ostatniej może prowadzić do częstych i dokuczliwych bólów głowy?
Składniki pokarmowe powodujące migrenę
Lekarze przyznają, że również wybory dietetyczne mogą prowokować migrenę. Niestety nie ma jednej listy pokarmów, która służyłaby każdej osobie doświadczającej bólów głowy i która pomagałaby w ich unikaniu. Jest jednak kilka produktów zwracających szczególną uwagę i powtarzających się w wielu tego typu publikacjach.
Są to przede wszystkim pokarmy zawierające dużą listę dodatków do żywności. Chodzi tu m.in. o barwniki i konserwanty, w tym m.in. o glutaminian sodu, który jest bardzo często dodawany do słonych przekąsek i produktów gotowych takich jak kostki rosołowe oraz sosy. Warto wspomnieć również o azotanach i azotynach często dodawanych do niskiej jakości wędlin oraz aspartamu będącego zastępnikiem dla cukru. Osoby z migreną powinny bezwzględnie unikać takich produktów.
Produkty z tyraminą
Napadom bólu migrenowego może sprzyjać również spożywanie produktów z tyraminą, czyli naturalną aminą występującą m.in. w serach, rybach, kiełbasie, wywarach mięsnych, czekoladzie oraz winach. Osoby spożywające często tego produkty, którym doskwiera migrena, powinny monitorować swoje objawy i sprawdzać, czy nie pojawiły się one właśnie w związku ze spożywaniem tego typu produktów.
W przypadku migreny nie sposób wskazać na jej jednoznaczne objawy, jednak pewne wybory dietetyczne mogą ograniczyć ryzyko jej pojawienia się. Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek, aby móc radzić sobie z napadami bólu migrenowego, wejdź na haloDoctor.pl i skorzystaj z pomocy lekarzy oferujących swoje usługi online.