e-Recepta, to elektroniczny dokument, który zastąpił receptę papierową. Jest to nic innego jak 4 cyfrowy kod, na podstawie którego jesteśmy w stanie wykupić leki. Na Internetowym Koncie Pacjenta, możemy wybrać czy chcemy otrzymać go e-mailem bądź SMS-em. Co tak naprawdę jeszcze musimy wiedzieć o e-Recepcie, która w prosty sposób zastępuje nam tę tradycyjną.
Czy receptę elektroniczną można otrzymać tylko w gabinecie stacjonarnym?
e-Recepta – oprócz lekarzy mogą ją wystawić również dentyści, pielęgniarki, położne oraz felczerzy. Cały proces nie musi przebiegać, tak jak większość osób go kojarzy. Nie trzeba już dzwonić, umawiać się, przyjeżdżać, czekać w kolejkach, nosić ze sobą recepty, a kiedy jej się zapomni, nie otrzymać leku.
W obecnych czasach wystarczy umówić się na e-Wizytę. Podając swoje podstawowe dane na platformie, wybrać interesującego nas specjalistę oraz dogodny dla nas termin. Cały proces możemy załatwić w kilka chwil, bez wychodzenia z domu. Receptę po konsultacji online, którą możemy odbyć poprzez videorozmowę, rozmowę przez telefon bądź konwersacje na czacie otrzymamy po niedługim czasie poprzez wiadomość SMS bądź e-mail.
Jak realizować ereceptę?
Wystarczy podać w aptece 4 cyfrowy kod oraz numer PESEL, farmaceuta na podstawie tych informacji wydaje nam leki.
Czy jest to jedyna opcja? Nie, nie jest to jedyne rozwiązanie zrealizowania recepty. Wszystkie nasze erecepty znajdziemy w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Możemy okazać farmaceucie kod QR – nie jest konieczne wtedy podawanie numeru PESEL.
Całą receptę można pobrać w formacie .pdf. Na niej wtedy znajduje się również kod QR, a po jego zeskanowaniu aptekarz będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje do zrealizowania erecepty.
Co zyskujemy dzięki erecepcie?
- Mamy pewność, że przez przypadek nie zostanie ona przez nas zgubiona, gdyż zapisuje się ona na naszym koncie IKP,
- Aptekarz nie będzie miał problemu z rozczytaniem recepty – mamy pewność otrzymania właściwego leku,
- Możliwość zrealizowania jej we wszystkich aptekach w Polsce,
- Na naszym koncie IKP, dostępne są również informacje o dawkowaniu wszystkich leków,
- Możliwość zrealizowania recepty bez podawania w aptece numeru PESEL.
Jak długo erecepta jest ważna?
Ważna jest przez 30 dni od daty wystawienia, jeśli chodzi o antybiotyki ważna jest przez 7 dni, a w przypadku preparatów immunologicznych 120 dni.
Ile leków można przepisać na 1 erecepcie i czy trzeba ją realizować od razu w całości?
Jedna erecepta, to jeden lek. Natomiast można wystawić receptę zbiorczą, w której skład może wchodzić maksymalnie 5 erecept, czyli 5 leków.
Recepty online, nie trzeba wykupywać od razu całej. Można ją realizować w odstępie czasowym, ważne jedynie jest to aby wykupić pierwszy lek do 30 dni od daty jej wydania, w innym przypadku cała recepta zbiorcza traci ważność.
Wprowadzenie do obiegu recept w formie online, to kolejny krok na przód. Jest to zarówno ułatwienie dla specjalisty, dla pacjenta jak i również dla farmaceuty. Ludzie z wielką aprobatą się do nich odnoszą i w większości nie wyobrażają się wrócić do poprzedniej formy. Wystawianie recept w sposób tradycyjny nadal jest możliwe, jednak sięga się po nie coraz rzadziej – przeważnie w wyniku braku dostępu do systemu informatycznego bądź nagłej przerwie w dostawie prądu.