Lekarze rodzinni, czy lekarze innych specjalizacji mają szerokie możliwości, jeśli chodzi o leczenie pacjentów. Mogą wystawiać e-Skierowania, e-Zwolnienia i e-Recepty na różne kuracje farmakologiczne. Jakie możliwości ma lekarz rodzinny, jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną?
Lekarz rodzinny, a antykoncepcja hormonalna
Antykoncepcja hormonalna kojarzy się najczęściej z lekarzem ginekologiem, który ma za zadanie odpowiednio ją dobrać dla kobiety. I to ten lekarz jest odpowiedzialny za zlecenie odpowiednich badań, interpretację ich i ostateczny dobór metody antykoncepcyjnej.
Jeśli kobieta regularnie stosuje antykoncepcję hormonalną, a jej wyniki są stale w normie, może odwiedzić swojego lekarza rodzinnego i uzyskać receptę online na antykoncepcję hormonalną. Wielu lekarzy rodzinnych wydaje e-Recepty przez ograniczony okres czasu, aby umożliwić regularne badania profilaktyczne u ginekologa dla zdrowia kobiet.
Badania profilaktyczne dedykowane dla kobiet
Kobiety powinny poddawać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu i cytologicznemu raz w roku. Przezpochwowe badanie ultrasonograficzne powinno być wykonywane średnio co dwa lata lub częściej, jeśli zaleci tak lekarz ginekolog. Samobadanie piersi powinno być wykonywane raz w miesiącu, najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu miesiączkowego. Jeśli obciążenie genetyczne jest wysokie, lekarz może zlecić dodatkowe lub częstsze badania w celu zapewnienia ciągłości zdrowia pacjentki.
Rodzaje antykoncepcji
W Polsce jest kilka rodzajów antykoncepcji, które skutecznie zabezpieczą parę przed niechcianą ciążą. Najczęściej pary decydują się na prezerwatywy dla mężczyzn, które są ogólnodostępne. Wiele kobiet również decyduje się na hormonalną antykoncepcję, którą dopasowuje lekarz ginekolog na podstawie stanu zdrowia kobiety oraz aktualnych wyników badań. Lekarz może zaproponować pacjentce tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki, plastry czy implanty podskórne.